Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
PARTNERZY
Wydarzenia

Luty

pracownia 19 lutego przedstawiciele firmy ENCON przywieźli  zamówiony zestaw dydaktyczny mechatroniczny: „Urządzenie obsługowe, zgłoszeniowe i sterujące pracą taśmociągu”.

 

W obecności przedstawiciela ArcelorMittal wolontariusza Pana Krzysztofa Zięby zestaw zamontowano i uruchomiono. Przedstawiciele firmy zaprezentowali działanie zestawu, możliwości sterowania taśmociągiem za pomocą sterowników LOGO.  

Zestaw zawiera:

- Sterownik LOGO

- Panel  w stalowej obudowie ma  wyprowadzone zaciski  wejściowe i wyjściowe umożliwiające symulację lub podłączenie modeli: 16 wyprowadzeń typu banan do podłączania wejść cyfrowych i 16 wyprowadzeń typu banan do podłączenia wyjść cyfrowych.  - Moduł z przełącznikami do symulacji minimum 16 wejść cyfrowych.

- Panele symulacyjne posiadające budowę modułową.

- Moduł do wyświetlania w postaci alfanumerycznej wartości co najmniej dwóch sygnałów wyjściowych

BCD Output/Input – moduł wyświetlacza/zadajnika BCD.

- Moduł do ustalania za pomocą potencjometrów wartości, co najmniej dwóch analogowych sygnałów wejściowych 0…12,5 V wraz z możliwością ich pomiaru i wyświetlenia wyniku na panelu przy pomocy wyświetlacza LED.

- Czterosegmentowy moduł zadajnika kodu BCD.

- Tasmociąg.

- Zestaw posiada prosty panel dotykowy zawierający 4 wiersze  do zadawania i wyświetlania meldunków tekstowych.

  Następnie przeprowadzono szkolenie nauczyciel ZSE w zakresie programowania PLC i obsługi zestawu.

 

I posiedzenie zespołu koordynującego projekt

25 września 2012 w siedzibie nowohuckiego oddziału SEP odbyło się I posiedzenie zespołu koordynującego projekt "eXpert - innowacja w przyszłość". Nakreślono plan działań na najbliższy okres.

Ustalono, że do 5 października zespół opracuje projekt rozmieszczenia stanowisk ćwiczeniowych w pracowni. Następnie wolontariusze SEP i nauczyciele ZSE nr 2 wykonają zasilanie stanowisk zgodnie z normami i przepisami BHP.

Działania wolontariuszy z SEP-u i nauczycieli ZSE Nr 2:

Opracowanie kosztorysu wyposażenia.

Wolontariusze przeprowadzili rozpoznanie rynkowe i wystosowali zapytania cenowe do firm zajmujących się dystrybucją tego typu sprzętów: FESTO, ENCON, MULTIPROJEKT.

Przygotowanie pomieszczenia na pracownię

Październik:

Działanie to polegało na opracowaniu projektu rozmieszczenia stanowisk ćwiczeniowych w pracowni oraz projektu instalacji zasilającej stanowiska zgodnie z normami i przepisami bhp.

Listopad:

 

 

 

 

 

Po zakończeniu prac propracowniajektowych wolontariusze przystąpili do przygotowania pomieszczenia przeznaczonego na nową pracownię.

W listopadzie z pomieszczenia wolontariusze usunęli niepotrzebne sprzęty.

Pomieszczenie zostało przez wolontariuszy pomalowane.

Następnie wykonali instalację zasilającej stanowiska pomiarowe.

zobacz więcej zdjęć

Złożenie zamówienia na zakup sprzętu.

Grudzień

Po analizie materiałów zwrotnych od firm z wyceną sprzętu, dokonano wyboru firmy , w której zostanie zakupiony sprzęt.

Najatrakcyjniejszą ofertę złożyła firma ENCON. Zdecydowano się na zestaw dydaktyczny: „Urządzenie obsługowe, zgłoszeniowe i sterujące pracą taśmociągu”.